Senas, bet geras | betonas interjere

Romos Panteonas stovintis daugiau nei 2000 metų. 1940-1941 metais britų gaminti sunkvežimiai, tikintis priešiškos vokiečių kariuomenės išsilaipinimo į salą. Pirmas trimačiu spausdintuvu atspausdintas tiltas Pasaulyje. Kas sieja visus šiuos iš pirmo žvilgsnio skirtingus objektus?

Taip, jie pagaminti iš tos pačios universalios medžiagos – betono.

Atrastas maždaug 6500 metų prieš Kristų, betonas iki šios dienos plačiai naudojamas kasdieniame mūsų gyvenime, pradedant statybine pramone, baigiant kanceliarinėmis prekėmis ir net juvelyrika. Ir nors sakoma, kad naujo dviračio neišrasi, tačiau betonas senokai nėra tik eilinis dirbtinis akmuo – gali būti laidus šviesai, lengvas ar su integruotomis nano dalelėmis. Medžiagos skalė tokia plati, kad išradėjas Tomas Edisonas turėjo net 49 patentus susijusius su betonu!

Kol nuo cemento, žvyro ir vandens mišinio įvairovės neapsisuko galva, kviečiame pažvelgti šiek tiek siauriau – į betoną interjere.

Grindims galite naudoti tiek natūraliai šlifuotą betoną, tiek betoną imituojančias akmens masės plyteles. Sienoms tinkamos betono imitacijos keraminės plytelės arba specialūs analoginiai tinkai. O luboms kartais užtenka palikti nepaslėptą gelžbetoninę plokštę arba monolitinę perdangą, kurios su šių dienų technologijomis gali būti itin lygios ir kokybiškos.

Geras pavyzdys – „aj-aj“ architektų sukurtas buto interjeras Vilniuje, Kauno gatvėje. Čia dalis lubų ploto – neapdailinta gelžbetoninė perdanga, kuri harmoningai dera su natūraliu ąžuolo parketu ir baldų spalvine gama. Yra puikus fonas vienam iš erdvinių akcentų – šviestuvui.

Kitas mūsų įgyvendintas pavyzdys – „Italala“ kavinė Vokiečių gatvėje. Tai visapusiškai sudėtingesnis sprendimas, nes eksponuojamos senos, nelygios, specialiu gruntu sukietintos, senamiesčio pastato lubos. Džiaugėmės, kad užsakovas ilgai neabejojo ir patikėjo idėja kavinės klientams parodyti kažką unikalaus ir savito. Kad užėjęs į vidų lankytojas nesuabejotų esantis senamiestyje, o ne miegamojo rajono patalpoje. Rezultatas pranoko lūkeščius – lubos traukia akį, tuo pačiu atrodo labai natūraliai, šiltai. Net nesusimąstytum, kad prieš tai ten kabojo erdvę mažinančios, beveidės gipso kartono lubos.

Reziumė – nebūtina leistis į kraštutinumus ir „išbetonuoti“ visą interjero ervę, bet pavieniai elementai greičiausiai bus tos labai trūkstamos, charizmą dvelkiančios jūsų namų detalės.

Straipsnis publikuotas portale lrytas.lt | 2019-02-23