Įkvėpimui | Apie sofas

Pakalbėkime apie sofas.

 

Sofa – vienas brangesnių ir svarbiausių pirkinių įsirengiant namus, net jeigu jie laikini ar nuomojami. Tai ne tik pagrindinis interjero akcentas, – tai daiktas, kuris bus intensyviausiai naudojamas. Jeigu vis tik biudžetas leidžia, visuomet siūlome įsigyti kokybiškesnį, gero ir žinomo gamintojo sofą, kuriai bus suteikta ilgametė kokybės garantija, o ir toks modelis ilgai nepasens ir nenuvertės.

 

Šiame įraše norime aptarti kelias sofų tendencijas ir mums labiausiai patinkančius sofų modelius, kurie, tikime, bus aktualūs ir po 10-ies metų.

 

APVALIOS, MINKŠTOS FORMOS

 

Pastaraisiais metais į interjero dizaino rinką grįžo 70-ųjų mados – užapvalintų formų, minkštos sofos – tokios, į kurias norisi įkristi bei jaukiai paskęsti. Visas įspūdis – truputį naivus, truputį vaikiškas ar „princesiškas“, – tarsi baldai saugo mus ir sukuria švelnią, minkštą aplinką.

 

Ikoninis 70-ųjų Howard Keith modelis Cloud sofa – truputį keistos, debesį primenančios formos – ką sufleruoja ir modelio pavadinimas, tačiau bet kurią erdvę galinti paversti išskirtine. Sofa – organiško, beveik teatrališko dizaino šedevras, ant rafinuotų chromuotų apvalių kojelių.

 

howard keith - cloud

 

Mūsų favoritė – danų gamintojo Normann Copenhagen sofa Swell, kuri išlaiko stebėtinai puikų kokybės ir kainos santykį – yra tikrai įperkama, pataiko į visas tendencijas bei niekada morališkai nepasens.

 

Swell Sofa by Normann Copenhagen

 

Dar viena pakankamai šviežia naujiena – danų gamintojo BoConcept, su garsiu Niujorko dizaineriu Karim Rashid priešakyje, sofa Chelsea, kuri nugali apvalių formų konkurse bei taikliai pataiko į 1975 metais sukurto ir pastaraisiais metais atgimusio Pacha (gam. Gubi) fotelio tendencijas. BoConcept moderniai interpretuoja ir pritaiko elegantišką modelį skandinaviškiems interjerams. Pasak sofos dizaino kūrėjo, ši kolekcija įkūniija organinių formų dizaino kalbą, o panaikinus kietus paviršius ir aštrius kampus, sukuriamas komforto ir ramybės įspūdis – kas yra itin svarbu gyvenant kompaktiškoje aplinkoje.

 

BoConcept - Chelsea sofa

 

1980-aisiais metais sukurtas ir atgimęs Plumy sofos modelis (gam. Ligne-Roset), stebina savo teikiamu komfortu ir relaksacija – tiek modelio dizainas, tiek formos garantuoja, kad atsisėdę ant tokios sofos, nebenorėsite nuo jos pakilti. Įdomu tai, kad šios sofos nugarinės pagalvėlės gali būti atlenkiamos skirtingais kampais, o sėdimosios pagalvės – ištiesiamos pagal sėdėjimo/gulėjimo poreikį – tam, kad būtų pasiekiamas maksimalus atsipalaidavimas.

 

Ligne Roset Plumy

 

SPALVOS IR DYGSNIAI

 

Kartu su apvaliomis formomis, baldų gamintojai įkvepia rinktis ir šviesias, pastelines spalvas bei atspalvius, tačiau vis dar populiarūs ir tamsūs audinių variantai, ypač kai kalbame apie prabangesnius audinius kaip veliūras ar velvetas. Taip pat, į madą grįžo ir stambiai dygsniuoti sofų modeliai, kaip, pvz. Gamintojo Arflex sofos modelis Strips. Pagaminta 1968 m., Strips savo laiku buvo apdovanota „Compasso d‘Oro“ prizu ir iki šiol yra eksponuojama įvairiuose pasaulio muziejuose.

 

arflex strips

 

Truputis istorijos apie futuristinę dizainerio Pierre Paulin sofą Alpha. 1971-aisiais pasamdytas dekoruoti privačius tuometinio Prancūzijos prezidento Georges Pompidou apartamentus Eliziejaus rūmuose, juos apstatė specialiai prezidento šeimai kurtais minkštaisiais “Alpha” baldais. Būtent Georges Pompidou bandymas atgaivinti tuometinę Prancūzijos baldų pramonę, dizainerio kurtą Alpha sofos ir fotelių kolekciją pavertė viena labiausiai šiandien trokštamų dizaino trofėjų (ir praktiškai neįperkamų).

 

Pierre Paulin - Alpha Sofa

 

Tačiau labai panašių baldų galima rasti gamintojo Ligne Roset asortimente – Pierre Paulin 70-ųjų stilistikos sofą Pumpkin – tikrą prabangių miesto interjerų ikoną.

 

Ligne Roset Pumpkin

 

AUDINIŲ TENDENCIJOS

 

Vilnos veltinio tipo audinys

Veltinio efekto audiniai pastaruoju metu tapo populiarūs dėl savo atsparumo ir jaukaus senovinio įspūdžio, tokie audiniai puikiai tinka biuruose, modernizuojamose sodybose, istoriniuose butuose, nes nėra visiškai lygūs ar tobuli, turi charakterį. Modernios technologijos gali pasiūlyti begalę įvairios kokybės ir kainos santykio variantų.

 

 

 

Veliūras / velvetas

Tiek veliūras, tiek velvetas į madą sugrįžo kartu su kitomis 70-ųjų interjero dizaino tendencijomis. Veliūras – nepaprastai minkštas, pliušinis tekstilės gaminys, labai panašus į velvetą (aksomą), be to, daug pigesnis. Jį labai malonu liesti, o liečiant pats audinys yra tarsi gyvas, nuolat keičiasi, sekdamas rankų judesius. Veliūras gaminamas iš vilnos, bet gali būti ir sintetinis, pagamintas iš poliesterio. Velvetas tuo tarpu gaminamas iš tikro šilko, todėl jis daug brangesnis ir naudojamas aukščiausios klasės interjeruose. Taigi, abu audiniai yra labai panašūs išoriškai ir liečiant, tačiau skiriasi jų medžiagiškumas bei verpimo būdai. Veliūras dėl šių savybių taip pat yra tampresnis negu velvetas, o abu audiniai naudojami praktiškai viskam – tiek baldams, tiek užuolaidoms, o nuo 1970-ųjų – ir drabužių mados pramonėje. Tokio tipo audinius rekomenduojame naudoti prabangiuose ar istoriniuose, senamiesčio interjeruose, rekonstruotuose dvaruose.

 

 

Karakorum

Bouclé vilnos ir viskozės audinys, įkvėptas brangaus astrakhano kailio. Patogus, stambesnės faktūros, malonus liesti rankomis. Be to, pagal Martindeilo (Martindale) skalę, jo rezultatas gali būti ir 40 000, o tai nurodo, kad audinys yra itin atsparus intensyviam naudojimui. Audinys Karakorum iš gamintojo Dedar kolekcijos (PERLA žemiau kairėje; ECUME žemiau dešinėje):

Tokio tipo audiniai itin išpopuliarėjo pastaraisiais metais, kai buvo vėl pradėti gaminti tokie baldai kaip 1938-ųjų metų Little Petra fotelis (žr. žemiau kairėje) arba 1956-ųjų Boomerang krėslas (žr. žemiau viduryje). Besibaiminantiems didelių kainų, Zara Home buvo pasiūliusi pigesnę Little Petra alternatyvą, kurios Lietuvos rinkoje šiuo metu nėra (fotelis Terry chair, žr. žemiau dešinėje):

 

PRAKTINIAI PATARIMAI

Net neabejojame, kad geriausią audinio kokybės ir kainos santykį padės atrasti baldų gamintojai ir jų atstovai salonuose, tačiau apžvelgiame kelis audinių tipus, į ką atkreipti dėmesį prieš renkantis:

Oda

Oda visuomet suteiks prabangos įspūdį, tačiau tai – brangiausias variantas, o metams bėgant dėvisi ir gali būti sudėtinga valyti, ypač šviesių spalvų odą. Ieškant pigesnio sprendimo, galima rinktis dirbtinės, eko odos alternatyvas.

Poliesteris

Poliesterio audiniai yra labiau įperkami, dažnai ir atsparūs dėmėms bei lengvai valomi. Poliesterio audinių gali būti įvairių – nuo pliušinio mikropluošto iki tekstūruotų pynių.

Natūralūs pluoštai

Medvilė arba linas taip pat yra galimas variantas sofų audiniams, tačiau jie nebus labai patvarūs, jeigu sofa bus naudojama intensyviai, kaip pagrindinis kasdieninis namų baldas.

 

Greita Martindale skalės apžvalga:

 

6000-10 000 – audiniai dekoratyviam naudojimui, aksesuarams.

10 000-15 000 – audiniai lengvam buitiniam naudojimui, pagaminti iš subtilių verpalų, skirti tik mažai naudojamiems baldais, valomi sausu būdu.

15 000-25 000 – audiniai, skirti bendram buitiniam naudojimui, tačiau netinkami toms baldų dalims, kurios patiria daugiausiai trinties, pvz., atlošai, porankiai, sėdimosios baldų dalys.

25 000-30 000 – audiniai, skirti pagrindiniams ir dažniausiai naudojamiems namų baldams.

30 000 ir daugiau – audiniai, skirti komercinės paskirties baldams, t.y. atlaiko labai dažną ir intensyvų naudojimą.

 

Taip pat atkreipkite dėmesį į pilingo (angl. pilling, dėl audinio pumpuravimosi, vėlimosi ar pūkavimosi; skalė 1-5, kur 1 – audinys itin linkęs pumpuruotis, 5 – audinys nesivelia ir nesipūkuoja) bei blukimo (angl. colour light fastness, atliekamas laboratorijoje su ksenono lempomis; skalė 1-8, kur 1 – neatsparus blukimui, 8 – visiškai neblunka) testų rezultatus.

 

Taigi pagrindiniai žingsniai prieš įsigijant sofą: patikrinkite rėmą, paklauskite apie medines jungiamąsias detales ir dalis,  išbandykite spyruokles, pajauskite ir įvertinkite užpildus bei išsirinkite tinkančius ir patinkančius audinius.

 

Aišku, ne visi garsių gamintojų baldai yra įperkami, tačiau mes visuomet rekomenduojame svarbiausiam namų baldui – sofai –  skirti didesnę dalį biudžeto. Tuomet baldas tarnaus ilgai, o metams bėgant, jo vertė gali ir kilti – tai bus puikus palikimas sekančiai kartai arba galimybė užsidirbti perparduodant, kaip pvz., teksto pradžioje minėta Howard Keith – Cloud sofa arba garsioji Mario Bellini sofa Camaleonda (gam. B&B Italia), dabar parduodamos naudotų baldų aukcionuose ir kainuoja dešimtis tūkstančių eurų.

 

 

O jeigu finansai išties labai riboti, galima rasti ir pigesnių alternatyvų, kurios atitinka šių dienų tendencijas. Be abejo, mes paminėjome tik labai mažą dalį visų puikių sofų modelių, kurios egzistuoja interjero dizaino rinkoje, bet viskuo pasidalinti ir negalėtume, ar ne? 🙂

Jeigu norite surasti geriausią sofos dizaino, kokybės ir kainos santykį savo namams, dėl interjero dizaino koncepcijos kreipkitės architektai@ajaj.lt | +370 617 26 941 Arūnas | +370 656 54 905 Justina